Czy mam czegoś się bać ze strony Providentu?

Witam!
Mam pytanie do Pana, mam brata który obecnie jest na leczeniu w ośrodku w Głoskowie. Zanim tam pojechał, żeby się leczyć z uzależnienia narobił bałaganu w takim znaczeniu, że ma do oddania długi, przychodzą wezwania do zapłaty. Ma też pożyczkę w providencie. Ostatnio przyszło zawiadomienie do zapłaty. Zadzwoniłam do p.kierownika, który udzielił bratu tej pożyczki i powiedziałam, gdzie jest brat….i że będzie w Ośrodku około roku. Raz pomogłem bratu spłacić pożyczkę w providencie, byłam z Nim osobiście i ten kierownik po raz drugi raz udzielił mu pożyczki. Nie jestem w stanie  ani nikt z rodziny spłacać Jego długów, bo każdy ma swoje wydatki, choroby, pomoc Mamusi.Pytanie moje jest takie czy mam czegoś się bać ze strony providentu? Proszę o poradę jak mam zachowywać.

Pozdrawiam Lucyna


Generalnie za długi odpowiada ten, kto je zaciągnął, więc długi brata nie przechodzą na siostrę, długi rodziców nie przechodzą na dzieci, zobowiązania finansowe dzieci na rodziców itd. Są jednak od tej zasady wyjątki, np. jeżeli poręczyła Pani za zobowiązania swego brata, żyrując pożyczkę, podpisując weksel lub oświadczenie o poręczeniu – to będzie Pani odpowiadać. W przeciwnym wypadku nie musi się Pani martwić.
Może się jednak Pani spodziewać wizyty komornika, który będzie domagał się informacji od Pani, gdzie znajduje się dłużnik, jaki ma majątek i czy nie należą do niego przedmioty znajdujące się w domu.
Na marginesie dodam tylko, że ewentualną odpowiedzialność za niespłacone długi brata poniosłaby Pani w sytuacji jego śmierci i nie złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po bracie; zakreślony jest na to 6 – miesięczny termin od chwili otrzymania informacji o śmierci. Należy pamiętać, że jeżeli złożyłaby Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku po bracie, to prawo dziedziczenia przeszłoby na Pani dzieci i współmałżonka. Także oni, powinni zrzec się spadku w ciągu 6 miesięcy od uzyskania informacji, że odrzuciła Pani spadek.

Kontakt z nami
Kancelaria Adwokacka Adwokat Jerzy Bedełek
ul. Rozbrat 34/36 m. 86,
00-429 Warszawa
Tel: +48 22 112 01 31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na skróty
copyright 2014 - Adwokat Jerzy Bedełek
projektowanie stron www Warszawa