Synowa nie pozwala mi spotkać się z wnukiem. Mówi, że nie mam żadnych praw do jej dziecka.

Mój syn i synowa mają kryzys małżeński. Syn ostatnio wyprowadził się z domu i zamieszkał z inną kobietą. Uważam, że źle robi, ale nie mam na niego wpływu. Problem w tym, że od czasu kiedy się pokłócili synowa nie pozwala mi się spotykać z wnukiem. To trwa już 7 miesięcy. Nie widziałam wnuka ani na Święta Bożego Narodzenia, ani na Wielkanoc. Wcześniej wnuk spędzał u mnie całe dnie. Właściwie to ja go wychowywałam. Bardzo za nim tęsknię. Czy można kazać synowej, żeby pozwoliła mi na widzenia z wnukiem?

Tak. Ma Pani prawo do kontaktów z wnukiem, a synowa, lub syn nie mogą Pani tego zabronić. Jeżeli nie uda się dogadać, będzie Pani musiała wnieść do sądu „Wniosek o ustalenie kontaktów z wnukiem”. W tym wniosku proszę określić jak chciałaby Pani kontakty z wnukiem wykonywać. Chodzi o określenie kiedy i gdzie powinny być wykonywane. Np. co drugą środę od godz. 15 do godz. 18 i co drugą niedzielę od godz. 11. do godz. 16, w Pani miejscu zamieszkania, w ten sposób, że synowa przyprowadzi wnuka do Pani mieszkania, a Pani po odbytym spotkaniu go do synowej odprowadzi.
Wniosek taki składa się w dwóch egzemplarzach w Sądzie Rejonowym, w którego rejonie mieszka wnuk. Wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 40 zł. Najłatwiej zapłacić tę opłatę znakami opłaty sądowej, tzn. kupić znaki w kasie sądu i nakleić na 1. stronie wniosku.
Jeżeli obawia się Pani, że nawet postanowienie Sądu nie zmieni postępowania synowej, może Pani już we wniosku o ustalenie kontaktów zażądać, żeby Sąd zagroził synowej obowiązkiem zapłaty na Pani rzecz określonej kwoty za każdy przypadek utrudnienia Pani kontaktów. Wtedy, jeżeli kontakty nadal będą utrudniane, będzie Pani mogła złożyć do Sądu wniosek o nakazanie zapłaty.

Kontakt z nami
Kancelaria Adwokacka Adwokat Jerzy Bedełek
ul. Rozbrat 34/36 m. 86,
00-429 Warszawa
Tel: +48 22 112 01 31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na skróty
copyright 2014 - Adwokat Jerzy Bedełek
projektowanie stron www Warszawa