Wystąpiłam o alimenty, a mąż wniósł pozew o rozwód

Wniosła sprawę o alimenty, bo mąż w ogóle nie dokładał się do utrzymania dzieci. Potem z innego sądu dostałam pozew męża o rozwód. Mąż dalej mieszka z nami. Powiedział mi, że jak wniósł pozew o rozwód to żadnej sprawy o alimenty nie będzie.

Wniesienie przez męża pozwu rozwodowego oznacza, że wszczęta przez Panią sprawa o alimenty (zaspokajanie potrzeb rodziny) ulegnie zawieszeniu, jeśli chodzi o świadczenia za okres po wniesieniu pozwu rozwodowego.
Niezależnie od tego, Sąd do którego wniosła Pani swoja sprawę może i powinien dokonać tzw. zabezpieczenia, tzn. rozstrzygnąć, że tymczasowo, do czasu zakończenia sprawy mąż powinien płacić określoną kwotę. Takie postanowienie może zapaść mimo wszczęcia sprawy rozwodowej i jest natychmiast wykonalne. Dlatego proszę sprawdzić, czy w swoim pozwie zawarła Pani wniosek o zabezpieczenie, a jeśli nie – proszę pozew w tym zakresie uzupełnić.
Po drugie – wprawdzie pozew o rozwód spowoduje zawieszenie postępowania o alimenty (zaspokajanie potrzeb rodziny), ale tylko za okres od wszczęcia sprawy rozwodowej. Za okres wcześniejszy, tzn. przed pozwem rozwodowym męża, postepowanie o alimenty powinno się normalnie toczyć i zakończyć wydaniem wyroku tzw. częściowego.

Kontakt z nami
Kancelaria Adwokacka Adwokat Jerzy Bedełek
ul. Rozbrat 34/36 m. 86,
00-429 Warszawa
Tel: +48 22 112 01 31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na skróty
copyright 2014 - Adwokat Jerzy Bedełek
projektowanie stron www Warszawa